RSS

Mission: Red Planet – המשימה: מאדים

13 ספט

כריכה/רד פלנט

שם המשחק: Mission: Red Planet           סוג המשחק: אסטרטגיה שחקנים: 3-5

גילאים: 12+                                                  זמן משחק: כשעה     מורכבות: 2, אנגלית סבירה.

הקדמה: בכדי לצאת ידי חובה אני חייב לומר שבביקורת זו אני משוחד לטובת המשחק. ישנם מספר מאפיינים שמושכים אותי במשחקי קופסה או תפקידים, אחד מהם הוא מאדים, והשני הוא פאנק-קיטור (ידוע יותר כ:SteamPunk). עולם הפאנק-קיטור הוא עולם בו הטכנולוגיה לא התפתחה באמצעות מחשב דיגיטלי, אלא באמצעות מנועי חישוב וטכנולוגיית קיטור. פועל יוצא הוא כזה, שאפשר לטוס למאדים באמצעות חלליות קיטור, למצוא ברחוב רובוטים מבוססי קיטור  וכדומה. אז כשמגיע משחק שמשלב את שני הדברים הללו זה רק הוגן שאומר שאני משוחד.

הסיפור מאחורי המשחק הוא כזה : ראיתי את הקופסה מונחת על המדף ב"טקטיקה", היא הביטה בי, אני הבטתי בה, היא הביטה בי, אני הבטתי בה – וכך זה נמשך שעה לערך – עד שלבסוף נשברתי וקניתי. מאז ועד עתה, אני מרוצה ביותר מהרכישה ולא מצטער על כך לרגע!

סקירת המשחק: " בוקר טוב אבי היקר, 1888 היא שנה מופלאה ביותר, ואני כולי נרגש כי אושר המיזם! אנחנו נוסעים לחקור את מאדים, הכוכב האדום!". ובכן, זה מה שרשום על האריזה האדומה והמהודרת מבית אזמודי. מטרתו של השחקן היא לשלוט על כמה שיותר אזורים במאדים בתורות החמישי, השמינה והעשירי. בתורות אלו במשחק מקבל השחקן משאבים, והמנצח הוא זה שיש לו את המשאבים הרבים ביותר בסיום המשחק (בעצם, שיטת ניקוד). את זאת הוא יכול להשיג באמצעות שימוש ב-9 קלפי מקצוע העומדים לרשותו, כשבכל תור הוא רשאי לנצל את כוחה של אחת הדמויות – דמות זו מציבה אסטרונאוטים על חלליות בדרך למאדים, ומבצעת את הפעולה המיוחדת שלה.

חלקים

חלקים: המשחק מגיע עם 9 קלפי דמות לכל שחקן, בחמישה צבעים שונים, מפורטים להפליא ומוסיפים לאווירת המשחק. כמו כן מקבלים סמני אסטרונאוטים בצבעים השונים, קלפי מחקר, סמני חלליות, סמני יעד, סמני משאבים, משטח המראה, מפת פני השטח של מאדים וסמן לשחק הראשון. בקיצור – כל טוּב מגיע באריזה ולמרות שקלפי הדמות שלי קצת מרופטים משימוש עודף הם עדיין את תחלואות הזמן (ובעיקר, את שיניהם של ילדים קטנים בהדגמות!).

דמויות

מהלך המשחק: כפי שנרשם בהקדמה – בכל תור השחקן רשאי לבחור דמות אחת מבין תשעת הדמויות שבידו, ולשחק אותה. הדמויות הינן :

 1. מגייס – אתה מחזיר לעצמך את כל קלפי הדמות שניצלת.
 2. חוקר – אתה רשאי להניא אסטרונאוטים על פני מאדים.
 3. מדען – יכול לשלוף קלף אירוע, או להביט באחד שנמצא במשחק.
 4. סוכן חשאי – מכריח שיגור של חללית, גם אם אינה מלאה.
 5. חבלן – משמיד חללית אחת על הקרקע, ואת צוותה.
 6. אישה מפתה – מחליפה אסטרונאוט של יריב בשלה, בחלליות, באוויר או במאדים.
 7. סוכן נסיעות – מציב שלושה אסטרונאוטים על חללית יחידה.
 8. חייל – יכול להשמיד אסטרונאוט במחוזות החיצוניים של מאדים.
 9. טייס – יכול לשנות יעד של חללית בקרקע או באוויר.

סדר המשחק של הדמויות נקבע על פי המספר הרשום על גב הכרטיס, כלומר – המגייס יפעל ראשון, אחריו החוקר, וכך הלאה. אם מספר שחקנים משחקים את אותה הדמות, הם פועלים לפי כיוון השעון החל מה"שחקן הראשון".

לאחר שבוחרים דמות, מבצעים את יכולתה המיוחדת ומציבים אסטרונאוטים על חלליות במשטח ההמראה. כשחללית מלאה (כשיש בה מספר אסטרונאוטים זהה למספר הרשום עליה) היא משתגרת מפני הקרקע ואז נמצאת "באוויר". בשלב זה אי אפשר להציב עליה עוד אסטרונאוטים, כך שאם כל החלליות שוגרו השחקנים הנוספים לא יכולים לפעול. בסוף התור החלליות מגיעות למאדים, מציבים את האסטרונאוטים על האזורים המתאימים במאדים על פי היעד הרשום על החללית. לבסוף, שולפים באקראי סמן משאב לאזור בו נחתו אסטרונאוטים וזהו המשאב שהתגלה באזור זה. השחקן שבבעלותו המספר הרב ביותר של אסטרונאוטים באזור מסוים – שולט באזור וגורף את הניקוד עליו בתורות המתאימים. בתור החמישי, השמיני והעשירי מחולק ניקוד לפי אזורי השליטה, והשחקן שצובר את הניקוד הרב ביותר בסוף המשחק מנצח.

הקטע היותר מעניין של המשחק מתחיל כאשר משתמשים בקלפי האירוע, אלו מחולקים לקלפי הטבה ותגלית. בתחילת המשחק כל שחקן בוחר קלף הטבה והוא שומר אותו בסוד משאר השחקנים, הקלף הזה יכול להעניק לשחקן נקודות נוספות בסוף המשחק על השגת מטרות כגון: השתלטות על אזורים מסוימים, הצבת אסטרונאוט אחד לפחות על אזורים מסוימים, השגת הכי הרבה משאבים מסוג מסוים וכן הלאה. קלף זה יכול לשנות את תוצאת המשחק לגמרי!

עוד יותר מעניין, הוא קלף התגלית – זהו קלף שיכול לשלוף שחקן שמשחק את המדען, הוא לוקח קלף באקראי מחבילת האירוע, ואם יוצא קלף תגלית הוא מציב אותו בחשאי מתחת לאחד האזורים של מאדים. בסוף המשחק חושפים את הקלף ומשנים את תוואי השטח לפני חישוב הניקוד. אפשר למשל אפשר להפוך את המקום לרדיואקטיבי ובכך להרוג את האסטרונאוטים ששולטים באזור, או לתת נקודות לכל מי שיש לו אסטרונאוט באזור, או לא לשנות כלל את האזור. גם קלף זה משפיע על תוצאת המשחק בצורה משמעותית, ויתרה מכך, במהלך המשחק השחקנים האחרים יאלצו לנחש האם אזור זה יהיה טוב או רע בסוף המשחק.

ישנם עוד רכיבים נוספים המעניקים למשחק מעט תחושת כאוס, ומעט יכולת אסטרטגית ברורה. דברים כגון חלליות ידניות, שהשחקן הראשון שמציב בהם אסטרונאוט קובע את יעדן ועוד. מטרת המשחק בגדול, היא לנסות להשיג את מספר הנקודות הרב ביותר תוך התחשבות בכל הדברים שעלולים להשתבש מסביב, ובכל הדברים שיכולים להעניק עוד נקודות בסוף.

לסיכום: הכוכב האדום הוא אחד מהמשחקים האוהבים ביותר מבין אלו הנמצאים ברשותי, בכל פעם שיצא לנו לשחק את המשחק – לא היה ברור מי מנצח עד הרגע האחרון ממש, בו ספרנו את הניקוד. הוא משלב מזל, תכנון, הכרת היריב וקצת ערמומיות. בהחלט רכישה ששווה את ההשקעה, ומניסיוני הדל – רוב השחקנים יכולים להתחבר למשחק. בהדגמות שערכתי נהנו ממנו מבוגרים וצעירים כאחד, אלו ששיחקו בסגנון ואלו שלא ראו סגנון כזה מימיהם.

הפן היחיד שאולי יכול להעיב הוא כמות השחקנים. אי אפשר לשחק רק בשניים, וההגבלה היא של חמישה שחקנים בלבד. אך פן זה זניח ביחד להנאה המרובה שמפיקים ממנו בכל פעם מחדש, ובכך שלרוב יוצא לנו כקבוצה לשחק כחמישה-שישה אנשים לכל היותר.

המלצת המערכה

זכה בפרס המלצת המערכת

סקירה: אלירן טלר

ציון סופי: 9/10               משחקיות: חלקים: 9

מודעות פרסומת
 
תגובה אחת

פורסם ע"י ב- 13/09/2009 ב- אלירן טלר, אסטרטגיה

 

תגים:

תגובה אחת ל-“Mission: Red Planet – המשימה: מאדים

 1. סוכנות שחקנים

  25/08/2011 at 10:00

  אני באופן אישי נורא אוהבת לשחק במשחקים מסוג זה.. אבל לפעמים ישנם משחקים שהשפה האנגלית היא קשה ואני פשוט לא מבינה כלום מה רוצים מהחיים שלי 🙂 המשחק הנוכחי הוא קל להבנה וזה מה שאהבתי!

   

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: