RSS

SPANC – ספאנק

24 ספט

כריכה/ספאנק

שם המשחק: SPANC סוג המשחק: קלפים, הומור שחקנים: 2-4

גילאים: 14+                  זמן משחק: חצי שעה עד שעה מורכבות: 1, אנגלית נמוכה.

SPANC. משחק זה הוא לא מה שאתם חושבים ילדים וילדות, טוב אולי, אני לא ממש יודע מה על אתם חושבים ולפעמים עדיף להשאיר סודות בין חברים. בכל אופן, השם הוא קיצור ל-Space Pirate Amazon Ninja Catgirls, או בעברית חורקת שיניים: נערות החתול הנינג'ות האמזונות ופיראטיות החלל. אז, בספאנק המטרה היא לאסוף 10 יחידות שלל או נערי-בריכה (כן, נערי-בריכה, הסבר בהמשך).

בקצרה, כל שחקן שולט על ארבע חברות צוות חתוליות שמטרתן להשלים אתגרים ולזכות בשלל, צעצועים ודברים חתוליים בכלל – מיאו!

בפירוט יתר, ישנם שלושה סוגי קלפים במשחק זה: צעצועים, אתגרים וצוות. כל שחקן מקבל ארבע חברות צוות, צעצוע ושני סמני שלל בהתחלה. כל שחקן בוחר אחת מאנשי הצוות להיות הקברניט של הספינה (פירוט בהמשך), ומשם אנחנו יוצאים לדרכנו העליזה (פחות או יותר). לכל אשת-חתול בצוות יש כמה גורמים : שמה, וכמה היא טובה בכל אחד מהמיומנויות. המיומנויות הן : SP, פיראטיוּת חלל. A, אמאזוניוּת. N, נינג'יאוּת ו-C, אישה-חתוּל. מספרים אלו קובעים כמה טובה הדמות במשימה מסוימת, ובכלל.

המשחק מחולק ל"קיפוצים", בכל קיפוץ שכזה ישנם ארבעה אתגרים שעל הצוותים להשלים ולנצח, הצוות שיצנח את כולם יקבל יותר שלל וצעצועים – הוריי.  בתחילה, פורסים על השולחן ארבעה קלפים מסוג "אתגר" כשהם חסויים. ראשית, חושפים את הראשון ובכל פעם שחברת צוות משלימה אתגר היא ניגשת לבא בתור וחושפת גם אותו.

מה עושה הקרבניט? יש לה כמה יתרונות: באתגר אחד בקיפוץ היא רשאית לגלגל שוב, ב"קרב חתולים" היא נלחמת רק בקברניט אחרת (בהמשך) ויש לה שני צעצועים (גם כן בהמשך).

מה עושים באתגר? נורא פשוט, על הקלף רשום בגדול שמו, מה הפרסים או ההגבלות עליו, והמיומנות שצריך בכדי לעבור אותו. בוחרים את חברת הצוות שתתמודד באתגר, כנראה זו שיש לה מיומנות גבוהה ביותר באתגר המדובר, ואז שולחים אותה לשם. בכדי להתגבר על האתגר היא צריכה צריך לגלגל שתי קוביות ק6 ושסכומן יהיה כמיומנות שלה או פחות. אם למשל יש לה מיומנות נינג'ה 8 אתה צריך לגלגל 8 או פחות. על חלק מהאתגרים ישנו תוסף או מחסר, למשל עבור אתגר נינג'ה 1+, עבור דמות עם מיומנות נינג'ה 8, צריך להוציא בקוביות 9 או פחות. בהתאם, עבור נינג'ה 2- צריך להוציא עבור אותה דמות סכום של 7 ומטה. עיני-נחש, כלומר, סכום של 2 תמיד מצליח ו-12 תמיד נכשל.

אם דמות מצליחה באתגר שכזה היא רשאית להתקדם לאתגר הבא אם בא לה, כך אפשר בתיאוריה לסיים את כל הקיפוץ עם חברת צוות אחת ולנצח אותו בגדול. אם היא נכשלה, חברת צוות אחרת תתפוס את מקומה בסבב הבא אבל תזכה בתוסף של 2+ לאתגר המדובר.

מה המיומנויות אומרות? שמח שלא שאלתם, אבל בכל זה אספר J

 • SP: ניווט כלי רכב, התהוללות, שימוש ברובים גדולים ושכנוע בכוח.
 • A: איום, הישרדות, לחימה בחרבות ושכנוע בכריזמה.
 • N: התגנבות, לבישת שחור, שימוש בפגיונות ושוריקנים, טיפוס, נטרול מלכודות ושכנוע בהפחדה.
 • C: חוש אופנתי, קרב ידיים ושכנוע באמצעות סקס-אפיל (ושוב, מיאו!).

מה עושים עם צעצועים שמקבלים? כל חברת צוות יכולה לשאת צעצוע אחד (הקברניט שניים), צעצוע זה משנה את המיומנויות של חברת הצוות. למשל, צווארון עם פעמון מוסיף ל-C 2 ומחסר מה-N, 1. כמעט תמיד (מלבד חריגים) אפשר להחליף צעצועים בין כל אנשים הצוות בטענה הפשוטה, אך נכונה ש-"מיאו, זה בסדר!".  בנוסף לצעצועים הרגילים ישנם גם נערי-בריכה, האלו שמנקים את הבריכה, הם נחשבים כצעצועים מכיוון שהם אכן צעצועים. הם מעלים את כל המיומנויות ב-1. לכל חתולה יכול להיות נער-בריכה אחד והם גם נחשבים לסכימת ניצחון. הוריי! זכרו, יש חוקים שמאפשרים שבירת צעצועים, אבל אסור לנסות לשבור נער-בריכה, זה לא חוקי!

כלל אפשרי: "קרב חתולים". זהו כלל אפשרי שאומר את הדבר הבא: אם כמה חתולות מסיימות את הקיפוץ באותו תור, הן יכולים לריב בקרב חתולים להתחרות אחת בשנייה עבור שלל, להביס את היריבה, לגנוב צעצוע שאינו נער-בריכה ולפתות נער-בריכה.

אמנם יש פה המון מידע יחסית למשחק "פילר" קצר ופשוט יחסית, אבל דיי מהר לומדים את כל השטיקים והטריקים של המשחק. הוא חמוד וחביב, אבל כיאה למשחקי סטיב-ג'קסון אחרים הוא לוקה בתחום איכות החלקים הנלווים. אומנם, הקלפים מושקעים וחביבים ביותר אבל סמני השלל שהגיעו עם המשחק נראים כמו משהו שאפשר להדפיס במדפסת הביתית, במקרה הטוב. אפשר להחליף אותם בכל סמן אחר, כמו אסימוני משחק או שבבי עץ שאפשר לקנות בחנות יצירה.

סקירה: אלירן טלר       

ציון סופי: 6/10               איכות: 3,        אסטרטגיה: 3,          מזל: 7.

כמה הערות לסיום:

 1. הגרסה שברשותי היא מההדפסה הקודמת ואני יודע שכרגע ישנה הפצה חדשה. יכול להיות ששינוי שם את הסמנים לגרסה טובה יותר, אבל לפי מקורות מביני עניין – הם לא.
 2. מפאת בעיית התרגום הברורה השארתי את השמות המקוצרים של המיומנויות באנגלית ברוב המקומות.
מודעות פרסומת
 
 

8 תגובות ל-“SPANC – ספאנק

 1. miow

  14/11/2009 at 10:09

  קודם כל, רק היום גיליתי את האתר הזה והוא כל כך מגניב! (וסליחה על המילה הארכאית, היא פשוט הולמת) תודה!

  דבר שני, רציתי לשאול: למה קראת למשחק הזה פילר? למשחקים אחרים של חצי שעה-שעה לא ראיתי שקראת ככה…
  שאלה נוספת (וכנראה קשורה): איזה עוד משחקים עשה סטיב ג'קסון? (וסליחה על הבורות). חוץ מאיכות חלקים ירודה יש לו עוד מאפיינים חוזרים?

  ושוב תודה, האתר פשוט תענוג! 🙂

   
  • kufsa

   14/11/2009 at 11:19

   ראשית כל, תודה לך על התגובה 🙂
   שנית כל, אנחנו אוהבים מילים ארכאיות !

   ולעניין,
   כנראה שזה "נפלט" לי במהלך הביקורת, לא באמת הדגשתי אילו משחקים "פילרים" ואלו לא. אולי שווה להוסיף מעקב על זה באמת 🙂
   לפעמים הקביעה היא על פי ההרגשה, גם אם את מידגארד אפשר להשלים בשעה, הוא עדיין משחק שצריך לחשוב בו הרבה ואף אחד לא יסכים לסגור את הלוח לפני התוצאה הסופית, בניגוד למשל לבוננזה, שאפשר להפסיק אחרי סבב אחד (במקום שלושה), וזה לא באמת ישנה הרבה וגם, לא ממש ישנה את האסטרטגיה של המשחק עד אותה נקודה.

   משחקים נוספים של SJG: מאנצ'קין (שבא בלי קוביות מעקב דרגות, שאותן צריך לקנות בנפרד), נינג'ה בורגר (שבא עם איכות חלקים מזוויעה, אין סמני כבוד שהם חלק חשוב מהמשחק), סדרת צ'ה (שגם שם אין דרך לסמן דברים שצריך כמו SLACK) ויש עוד מלא דוגמאות של "זה כמעט שם, אבל לא ממש". לזכותם יאמר שמאז שהם הוציאו את משחק הקופסה Munchkin Quest הם משתדלים להעלות את איכות החומרים שהם משתמשים בהם. למרות כל הטענות שלי, ולמרות שאני חושב שזה חשוב שמשחק יגיע עם כל החלקים וכל הסמנים שדרוש ממנו, אפשר בהחלט לשחק עם קצת אלתור (כגון מטבעות של אגורות, סמני פלסטיק ב-5 ש"ח מחנות יצירה וכיוצא בזאת). בכל אופיס-דיפו ניתן למצוא חלקי פלסטיק מטופשים לשימוש כללי, ובסנטר יש חנות טובה ליצירה ושם אפשר לקנות גם סמנים שונים.

   מאפיינים חוזרים של SJG: אני לא ממש בטוח, אני חושב שהרבה משחקים מבית SJG אפשר להגדיר כהומוריסטים ועם קריקטורות משעשעות 🙂

    
 2. miow

  14/11/2009 at 20:23

  אבל אבל אבל…
  אבל זה מבאס לשלם 170 (!! בדקתי באתר של קוביה) שקל על משחק, או לפעמים יותר ואז להצטרך לאלתר חתיכות פלסטיק בשביל אסימונים. חוצפנים.
  וכן, היה יכול להיות נחמד אם הייתם (היית?) מתייחסים לעניין הפילר. זה יכול להיות משנה, אם מקימים אוסף ורוצים איזון ולא תמיד זה משתמע מהביקורת. הפילר היחידי שאני מכירה זה turn the tide החביב)

  ובלי קשר – איך זה ש race for the galexy המעולה, שקיבל 9/10, הוא לא המלצת המערכת, אבל מידגארד (שבעוונותי אני לא מכירה) שקיבל 8/10 הוא כן? וכמה הכרחי לקנות את ההרחבה/ות שלו?

  כל כך, כל כך הרבה רעיונות לאתר הזה… מסננים לפי ציון, לפי גיל יעד, למשל… אני אשתוק עכשיו. אני בטוחה שיש לך/כם מספיק על הראש גם ככה

   
  • kufsa

   14/11/2009 at 23:08

   אוי, שוין. הגבתי וזה נעלם – אגיב שוב.
   1. כן, זה מבאס את הדובים לקנות אסימונים בנוסף, אבל יש משחקים ששווים את זה! 🙂
   2. אתייחס לעניין הפילר מתישהו, אצור תגית עבורו ואתייג את הרלוונטים. בנוסף, המלצת המע' זה לרוב על פי מה שאנחנו משחקים יותר. אפילו כשהמרוץ לגלקסיה מעולה, הוא קצת "כבד" לפעמים, לעקוב אחר כל המספרים וכל התוספים ולכן משחקים אחרים, שאולי "טובים פחות" נכנסים לפעולה, כי יותר כיף לנו לשחק אותם בעיתות מסויימות.
   3. לא הכרחי בכלל לקנות (אני יכול לומר רק על הראשונה כרגע), אם כי זה שווה בכדי להוסיף שחקן וקלפים למשהו שכולם כבר מכירים.
   4. ובכן, כל זאת ועוד היינו רוצה לעשות אבל אנחנו מתארחים בשרת חינמי ומפרסמים בהתנדבות שכזו, כך שאין לנו כרגע את המשאבים להשקיע במשהו שעושה פילוח או זיקוקים. במידה ומישהו יכול לסייע בזה בהתנדבות, תמיד נשמח לדעת 🙂

   המשך יום נעים!

    
   • miow

    15/11/2009 at 15:08

    אני יכולה לעזור בQA, הצעות חסרות תועלת (ראינו שאני טובה בזה) והמממ… אני לא בטוחה איך קוראים לזה… הצתת שריפות? (זיקוקים, לא?)
    ברצינות, מפעל באמת ראוי, אשמח לתת יד.
    ולשחק. בשתי ידיים (ושלושה אס יהלום)

     
   • kufsa

    15/11/2009 at 18:25

    פירומאניה! 😀

     
  • kufsa

   15/11/2009 at 16:55

   גם בטקטיקה יש ב-170 ש"ח אגב 🙂

    
   • kufsa

    16/11/2009 at 20:10

    נ.ב. את מוזמנת לשלוח ביקורות לדוא"ל, נקבל אותן בשמחה 🙂

     

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: