RSS

Battlestar Galactica – כוכב הקרב גלקטיקה

19 אוק

שם המשחק: Battlestar Galactica סוג המשחק: הרפתקאות, שיתופי שחקנים: 3-6/7

גילאים: 14+ זמן משחק: 2-3 שעות מורכבות: 3, אנגלית בינונית.

 

הקדמה

פניו חרושות הקמטים של וילאם אדמה האב התכווצו בעצבנות שעה שהלה עמד בגשר הפיקוד, סרן גייטה טרם הספיק לתאם את קפיצת הצי ופתאום הופיעה ספינת-בסיס סיילונית אל מול חרטום הגלקטיקה. "סטארבאק, אפולו – אני רוצה אתכם בחוץ עכשיו!" צעק אדמה האב על שני הטייסים הטובים ביותר שלו בצי. הוא ידע שכל מה שהוא צריך זה רק עוד כמה דקות של חסד בזמן שאפולו וסטארבאק מפילים חלליות אויב. אדמה שלף קלף אירוע ופניו השתחררו מעט – קפיצה. "סרן גייטה, הכן את הצי לקפיצה, כל הזרועות חזרו לגלקטיקה, הצי קופץ".

 

רקע

המשחק "כוכב-הקרב גלקטיקה" מבוסס על סדרת המד"ב המחודשת. (אזהרת ספויילר). אז מה קורה במשחק? בערך כמו מה שקורה בסדרה. חבורה של בני אדם מתרוצצים על הגלקטיקה ומחוצה לה, מנסים לגרום לספינה המסכנה הזו לשרוד כמה שיותר קפיצת על-חלל ולהגיע לקובול, שם כנראה תגיע הישועה. הגלקטיקה היא ספינת הקרב היחידה של המין האנושי לאחר שגזע הסיילונים, המכונות שהאדם בנה ומרדו בו, הצליחו להכחיד את תריסר מושבות בני-האדם ואת כל הצי שלהם. הסיבה היחידה אגב שגלקטיקה שרדה היא, שהיא הייתה ספינת מוזיאון בתהליכי גימלאות. ואם אתם לא מאמינים לי, תשאלו את אפולו שצריך לנחות ידינית כל הזמן כי רציף הנחיתה האוטומטי הוא עכשיו חנות מזכרות.

 

אז מי הם הסיילונים?

הסיילונים הם גזע המכונות שמרד ונמצא באזור לא-ידוע בגלקסיה, אף אחד לא שמע מהם הרבה בשנים האחרונות ואף אחד לא ראה אותם עד שהם החליטו לתקוף את המושבות ולהרוג את כולם, סתם כי הם רצו להחזיר לנו על שנות התעללות ברובוטים. בפעם האחרונה שמישהו ראה אותם, הסיילונים נראו כמו טוסטרים מהלכים – אבל עכשיו, אלוהים אדירים, הם לובשים פני אנוש!

 

הסיילונים בקרבנו!

בתחילת המשחק כל שחקן בוחר לעצמו דמות כלשהי על הגלקטיקה עם החסרונות והיתרונות שלה, ומקבל קלפי נאמנות. קלפים אלו בעצם קובעים האם השחקן סיילון או לא. אף שחקן לא יודע מה מצבם של השחקנים האחרים, האם אם בני אדם או לא. במהלך המשחק עולות בעיות שצריך לפתור, בני-האדם מנסים להחלץ מהן בעוד הסיילונים החבויים כנראה ינסו להכשיל את בני-האדם. לעזאזל, אי אפשר לבטוח באף אחד במקום הזה!

קלפי הנאמנות יחולקו פעמיים, בתחילת המשחק ובאמצעו. כך שיכול להיות מצב שבו אף שחקן אינו  סיילוני בתחילת המשחק ורק באמצעו של המשחק נוספים סיילונים חדשים. ככה זה עם סיילונים, חלקם סוכנים רדומים – הם מאמינים שהם בני אדם, עד שאיזשהו מתג קופץ בראש ואז הם יודעים שהם טוסטרים מהלכים.

מטרת הצוות האנושי היא לבצע כמה שיותר קפיצות ולעבור מרחק נדרש לפני שהספינה תפגע לגמריי, או שיאזל מלאי הדלק, או שהיאוש יאכל את כולם או שפשוט לא ישאר מין אנושי להגן עליו. מדדים אלו מיוצגים באמצעות חוגות שאם אחת מהן תגיע לאפס – בני האדם יפסידו.

 

איך קורה הקסם

בכל תור שחקן יקבל לידיו קלפי פעולה/הצבעה בתחומים שהדמות שלו טובה בהם, יבצע פעולה ולבסוף יפתח אירוע שכל השחקנים רשאים לטפל באירוע הזה. למשל, משבר שיגרום לאיבוד אוכלוסייה אם לא יפתר. בזמן כזה השחקנים עורכים מעין הצבעה שבכדי לפתור את המשבר הם מניחים קלפים מסויימים בסך האמור. בשלב זה הסיילונים החבויים כנראה יוסיפו קלפים רעים לערימה. הערימה נאספת באופן חסוי ואליה מתווספים שני קלפים אקראיים, כך בעצם אף סיילון לא מייד נחשף והשחקנים לא יודעים מי שם קלפים לטובת הקבוצה או לרעתה. אם עוברים את הסך האמור, מנצחים את המשבר – אחרת, דברים רעים קורים. בנוסף, מידי פעם יצאו קלפים שיזרקו על הגלקטיקה ספינת בסיס וספינות קטנות שעשויות לעשות נזק לגלקטיקה, להשמיד חלליות אזרחיות או להחדיר סיילונים חמושים אל הסיפון. חלק מהקלפים גם מקדמים את מד-הקפיצה, כאשר זה שלם הגלקטיקה וכל הספינות האזרחיות קופצות לאזור אחר בחלל ובני-האדם מתקדמים לעבר הנצחון שלהם (או אי-ההפסד במקרה של המשחק הזה).

כן, יש דיי הרבה דרכים למות.

מה קרה בגלקטיקה?

אלירן: "אתה סיילון"

יהודה: "לא אני לא"

חן: "אני תמיד בן-אדם, תמיד תמיד!"

ענת: "חן! אנחנו לא מאמינים לך"

אלירן: "טוב, אנחנו צריכים קלפים סגולים וירוקים כדי לעבור את ההצבעה הזו – אין לי איך לעזור, אז תדאגו לשים קלפים גבוהים"

*לאחר ספירת הקולות*

אלירן: "לעזאזל – יש פה ארבעה קלפים רעים, בטוח שיש לנו סיילון על הסיפון!"

יהודה: "תורי? אז אני חושף את עצמי כסיילון, אלירן – לך למחבוש, מואהאה!"

אלירן: "שיט! שיט! שיט! ידעתי!"

 

מה קרה בספינת-התחייה?

שחקנים שחשפו את עצמם כסיילונים, או שנחשפו ככאלו מתים וקמים מחדש לתחייה. ככה זה כשטוענים את הזכרונות שלך לתוך גוף חדש. משם, כלומר – מהאזור הזה בלוח הם כבר אינם יכולים לחבל באופן סביל בספינה, אלא הם מקבלים מערך יכולות שונה לחבל בהתקדמות מרחוק. כמו למשל לשלוף סופר-אירוע שגרוע בהרבה יותר מאירועים רגילים, או לזרז כוחות סיילונים על הלוח.

בשלב זה הסיילון החשוף ובני האדם פועלים באזורים אחרים של הלוח, והיחס ההדדי ביניהם ברור. אם כי תמיד יכול להיות עוד סיילון נחבא אחד בקהל.

 

מה קרה בפגאסוס?

לגלקטיקה קיימת הרחבה בשם "פגאסוס", בא אפשר למצוא עוד קלפים, הרחבה לשחקן נוסף, דמויות חדשות וסיילון-בוס שכזה. ביקורת על ההרחבה תכתב בנפרד.

לסיכום

ספינת הקרב גלקטיקה הוא משחק שיתופי עם המון העמדת פנים ונסיון להבין מי הם הסיילונים, מי מהחברים שלך משקר ומה לעזאזל אפשר לעשות כדי לא למות. בסיכום, ממליץ מאד.

 

 

סקירה: אלירן טלר       

ציון סופי: 9/10               איכות: 9,        אסטרטגיה: 4,          מזל: 6.

מודעות פרסומת
 
 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: